Co to jest zespół Aspergera?

zespół aspergera

Zespół Aspergera (inaczej ZA lub AS od syndromu Aspergera) jest to całościowe zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, które zalicza się do tzw. spektrum zaburzeń autystycznych.

Jego przyczyny wciąż nie są do końca znane. Do niedawna schorzenie to było uznawane za lekką formę autyzmu, jednak obecnie klasyfikuje się je jako osobną jednostkę diagnostyczną.

Termin zespół Aspergera stworzyła psychiatra Lorna Wing w 1981 r., nawiązując do obserwacji pediatry dr Hansa Aspergera z l. 40-tych, który pierwszy opisał składające się na niego objawy.

ZA przejawia się pewnym ograniczeniem elastyczności umysłu przy jednoczesnym występowaniu obsesyjnego zainteresowania pojedynczym tematem, przejawianiu schematycznych zachowań, rytuałów czy natręctw. Niekiedy u osób nim dotkniętych pojawiają się też zaburzenia w sferze kontroli nad ruchami ciała oraz nadwrażliwość niektórych zmysłów.

Jednak najważniejsze znaczenie ma trudność w nawiązywaniu relacji międzyludzkich, co jest efektem zaburzeń w komunikacji (werbalnej i niewerbalnej). Z tego powodu zespół Aspergera jest też określany mianem niepełnosprawności społecznej. Brak normalnego kontaktu z innymi ludźmi może powodować u osób nim dotkniętych uczucie alienacji i wycofania, depresję, agresję czy zwiększenie ryzyka pojawienia się innych chorób. Z drugiej strony nieprzygotowane otoczenie może reagować kpinami i zaczepkami. Dlatego ważne jest zdiagnozowanie schorzenia jak najwcześniej i podjęcie odpowiedniej terapii, w czym największą rolę ma rodzina danej osoby.

Komentarze (7)

2012-05-10 15:10

Iwona

gdzie mam zgłosić się aby zdiagnozować dziecko?

2012-06-08 20:28

Jola

Do psychiatry.

2012-06-18 19:18

MAŁGORZATA

CZY Z ZESOÓŁ ASPERGERA JEST ZUPEŁNIE ULECZALNY

2012-08-31 23:44

jaa

do psychologa a nie psychiatry!

2012-09-01 13:24

ewa

moje dziecko wlasnie zostalo zdiagnozowane ze ma ZA i co dalej ?? co mam z tym poczac jak mu pomoc jak postepowac POMOCY jestem zalamana :(

2012-10-02 20:43

aga

no proszę cię ZA uleczalny,nie rozśmieszaj mnie

2013-07-30 08:04

dorota

uleczalny napewno nie,ale mozna pomoc dziecku latwiej przyswoic sie w otoczeniu,tzn zeby mialo leprzy kontakt,u mojego dziecka tez prawdopodobnie zostal stwierdzony ale nie do konca,nie jest to schorzenie naszczescie ciezkie,da sie z tym zyc prawie normalnie,kiedy to nie byla choroba tylko tych ludzi uznawano jako ekscentrykow,duzo slawnych ludzi to ma i nie jest to dla nich problemem,tylko dobrze jest pomoc dziecku poki jest jeszcze male,trzeba chodzic na terapie.
jak popelnilam jakies bledy to przepraszam ale dlugo juz nie mieszkam w polsce:)

Dodaj komentarz