Diagnoza zespołu Aspergera.

nerwica

W przypadku zespołu Aspergera jak najwcześniejsza diagnoza ma podwójne znaczenie. Pozwala nie tylko na bardziej skuteczne prowadzenie terapii, ale też na uchronienie osoby nim dotkniętej przed wieloma przykrościami, a nawet pogorszeniem stanu zdrowia.

Niestety, ZA nie jest łatwy do jednoznacznego zdiagnozowania, gdyż nie opiera się na ostrych kryteriach i w dodatku ma podobny przebieg do wielu innych schorzeń (jak zaburzenia emocjonalne, hyperleksja, NLD czy autyzm wysokofunkcjonujący).

Ponadto zespół Aspergera przejawia się przede wszystkim na polu relacji międzyludzkich, dlatego jego objawy mogą z początku umknąć rodzicom dziecka. Tym bardziej, jeśli przejawia ono nadzwyczajne zdolności w jakimś kierunku, co zdarza się nader często.

Problemy zwykle pojawiają się dopiero w przedszkolu lub w szkole, gdzie weryfikacji poddawane są zdolności komunikacyjne i interakcji międzyludzkiej.

W dodatku ZA może mieć różny przebieg oraz natężenie. Jeśli ma ono łagodny charakter, nie zostanie potraktowane jako coś niepokojącego przez otoczenie, ani przez dotkniętą nim osobę, a objawy bywają wtedy oceniane jako element osobowości czy przejaw ekstrawagancji.

Prawdopodobnie też trudniej stawiać diagnozę wśród płci żeńskiej, która z natury cechuje się większymi umiejętnościami społecznymi, przez co łatwiej radzi sobie ze skutkami tego typu zaburzeń. Wskazuje na to większa liczba wykrytych przypadków zespołu Aspergera w populacji męskiej.

Innym utrudnieniem w diagnozie jest możliwa zmienność tego schorzenia w czasie oraz prawdopodobieństwo wystąpienia w jego efekcie innych dolegliwości np. depresji.

Komentarze (4)

2012-05-24 20:53

joanna

Mam ucznia w klasie, u którego zaobserwowałam pewne symptomy ZA. W jaki sposób mogę pomóc dziecku i rodzicom?

2012-06-06 18:05

kasia

mój syn jest w trakcie diagnozowania z podejrzeniem zespołu aspergera. proszę pokierować dziecko do poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz do psychiatry dziecięcego, poza tym w necie jest masa informacji na temat tego, jak nauczyciele mają sobie radzić z uczniem mającym ZA i jak mu pomóc.pozdrawiam

2012-09-12 20:42

wanda

mam ucznia w kl I ze zdiagnozowanym zespolem aspargera gdzie moge szukac informacji nt.pracy z takim ucz. na lekcjach.pozdrawiam

2013-01-09 13:39

Agnieszka

miło widziec, ze sa nauczyciele, ktorzy powaznie podchodza do swojej pracy - gratuluje i dziekuje - mój syn z ZA też ma szczescie miec tak kompetentna nauczycielke. W kwestii informacji w tym temacie polecam: forum.adhd.org.pl - nazwa wskazuje na ADHD, ale sporo tam ciekawych informacji dotyczących również problemów aspików. POZDRAWIAM

Dodaj komentarz