Jak leczyć zespół Aspergera?

W leczeniu zespołu Aspergera podstawowe znaczenie ma wczesne zdiagnozowanie zaburzeń, co umożliwi bardziej skuteczną terapię. Oferuje ją wiele różnych placówek, a dobierana jest ona odpowiednio do typu schorzenia oraz charakteru i zdolności pacjenta.

Zajęcia ze specjalistami mają na celu wykształcenie brakujących umiejętności społecznych, przystosowanie osoby dotkniętej ZA do odpowiedniej interakcji z otoczeniem, okazywania emocji i radzenia sobie ze stresem.

Fachowa pomoc jest wskazana także dlatego, że mogą pojawić się jeszcze inne dolegliwości np. nerwice, natręctwa, depresja czy psychozy.

W leczeniu stosowane są niekiedy środki farmakologiczne. Bardzo ważna jest tu także dieta, która powinna być przygotowana przez eksperta do indywidualnych potrzeb pacjenta. Wskazane jest zwłaszcza unikanie kazeiny i glutenu, co powinno wpłynąć na osłabienie objawów ZA.

Leczenie może trwać przez różny okres, choć nie ma gwarancji na pełne pozbycie się objawów. Oczywiście wiele zależy od nastawienia samego pacjenta i jego chęci walki z dolegliwością. Niezwykle ważna jest również rola jego rodziny. Zapewnia ona opiekę i wsparcie, pomaga w socjalizacji oraz może odpowiednio wpłynąć na otoczenie np. informując szkołę czy znajomych. Sytuacja ta bywa bardzo wymagająca i dla samej rodziny, dlatego jej członkowie również powinni skorzystać z pomocy psychologicznej oraz ze wsparcia przyjaciół. Przydatny jest tu także internet, w którym można znaleźć m.in. fora dedykowane zespołowi Aspergera, a na nim osoby, które miały z nim już styczność.

Komentarze (5)

2012-06-02 17:02

Bohdan

Ale czemu piszecie tak, jakby ZA było chorobą? Tutaj raczej nie ma mowy o leczeniu. Raczej o ułatwianiu życia osobie spoza centralnego nurtu społeczeństwa. Podobnie jak nie jest chorym osoba czarnoskóra w Polsce, ale społecznie na marginesie najczęściej jest bez wątpienia. (Osoby z ZA też sobie w różnym stopniu radzą .... ale na pewno statystycznie jest im trudniej.)

2012-07-02 14:50

dorota

popieram pana bohdana nie ma mowy o leczeniu ja próbuję odkryc chorobe mojej córki od 5 lat obecnie ma 7 byłam u neurologa psycholog i ten mądry psycholog doszukuje sie problemu w rodzinie a o zespole asp[ergera mowi do mnie ze powinno nie mówic a ona mowi i za czym czekaja aż przestanie mowic jak pojdzie od wrzesnia do szkoły prosze niech ktosc mi odpowie czy przy zespole z espolu aspergera pdstawa jest niemówienie prosze o pomoc bo niewiem co robic gdzie sie udac mieszkam 60 km od poznania

2012-08-17 15:51

Viola

Zdiagnozowane zespołu Aspergera nie jast obecnei tak niedostepne za to pomoc rodzicom, leczenie i owszem . Moja córa ma 9 lat prze 2 laty miała rozpoznanie. jak nie wychodzisz nie wybłagasza to nic się nieosiagnie , informacja przez lekazry pediatrów, psychologów gdzie sie udac co robić jes żadna.

2012-09-09 10:31

natalia

witam. moj synek ma osiem lat i wlasnie teraz zostal zdiagnozowany.ma objawy dokladnie jak w ZA. problem z mowa byl od zawsze.od roku pracuje z logopeda. poprawa znaczna takze polecam logopede.a co dalej to jestem przerazona.

2012-09-11 09:21

ania

moje dziecko ma 5 lat, mówi od dawna, wyraźnie, buduje piękne zdania. Pani psycholog zasugerowała mi żebym poszła z nim do psychiatry w celu konsultacji/zdiagnozowania u niego zespołu aspergera. przejawia się to schematycznoscia, obawami przed zmianami otoczenia, nowymi osobami.

Dodaj komentarz